LTU Patekote į pirmąjį lietuvišką domeną. Daugiau informacijos

Vilniuje, ant Matematikos ir informatikos instituto pastato Goštauto g. 12 atidengta lentelė, skirta paminėti pirmojo Interneto mazgo Lietuvoje įkūrimą.

interneto25lentele didele

Nuotraukos iš renginio >>>

Pateikiame straipsnį apie tai, kas vyko prieš 25 metus neramiais Lietuvai laikais siekiant sujungti Lietuvą su pasauliniu kompiuterių tinklu.

1991 metų spalio mėnesio 10 dieną Lietuva tapo pasaulio kompiuterių tinklo - Interneto nare. Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institute, Vilniuje, A. Goštauto g. 12, pradėjo veikti kompiuterinio palydovinio ryšio mazgas LIETUVA – INTERNETAS. Jis atvėrė Lietuvai Interneto ryšį su pasauliu, kurio Sovietų Sąjungos tarnybos kontroliuoti jau nebegalėjo.

 

Aptariama kompiuterinio ryšio kanalo LIETUVA - INTERNETAS atidarymo eiga. Aptariama kompiuterinio ryšio kanalo LIETUVA - INTERNETAS atidarymo eiga. Iš dešinės į kairę: Vidar Bjerkeland – Norvegijos atstovas, Petras Šulcas – Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto darbuotojas, Julius Sruogis – Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto darbuotojas, prof. Laimutis Telksnys – Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto direktoriaus pavaduotojas moksliniam darbui, LIETUVA - INTERNETAS kompiuterinio ryšių kanalo įrengimo darbo vadovas

 

Sukurtomis galimybėmis – duomenų perdavimo, telefono ir fakso kanalais – iš karto pradėjo naudotis Lietuvos Aukščiausioji Taryba, Lietuvos Respublikos Vyriausybės organizacijos, mokslo ir studijų įstaigos. Prasidėjo Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklo LITNET kūrimo darbai. Verslui atsirado galimybė semtis kompiuterių tinklų panaudojimo patirties.

Ryšys tarp Lietuvos ir Interneto įgyvendintas sulydžius Lietuvos mokslo ir studijų specialistų patirtį, sukauptą tyrinėjant kompiuterių tinklus, su kryptingai teikiama Danijos, Norvegijos vyriausybių bei Skandinavijos šalių – Danijos, Islandijos, Norvegijos, Suomijos, Švedijos - akademinio kompiuterių tinklo NORDUnet specialistų pagalba.

 

Aptariamas LIETUVA - INTERNETAS ryšių kanalo darbų užbaigimo aktasAptariamas LIETUVA - INTERNETAS ryšių kanalo darbų užbaigimo aktas. Iš dešinės į kairę: Aleksandras Abišala – Lietuvos Respublikos ministras atsakingas už informatiką, Bryan Anders Gundersen – Norvegijos atstovas, Gediminas Veiveris – Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto Skaičiavimų valdymo laboratorijos vadovas

Danijos vyriausybė pakvietė Lietuvos atstovą prof. Laimutį Telksnį, į Tarptautinę kompiuterių tinklų konferenciją INET 91‘ (International Networking Conference INET 91‘), vykusią Kopenhagoje 1991 metų birželio 18-20 dienomis, išduodama pakviestajam atstovui vizą ir apmokėdama visas dalyvavimo konferencijoje išlaidas. Konferencijos metu vykusiuose renginiuose buvo nutarta įrengti palydovinio ryšio kanalą Lietuva – Internetas, kurio mazgai būtų Matematikos ir informatikos institute Vilniuje (Lietuvoje) ir Oslo universitete (Norvegijoje). Numatyta įrengti 64 kilobitų per sekundę palydovinio ryšio kanalą, kuriuo būtų galima perdavinėti duomenis 9,6 kilobitų per sekundę greičiu, kalbėti telefonu (šešiais kanalais), siųsti faksus. Norvegijos vyriausybė skyrė lėšas palydovo Intelsat palydovinio ryšio kanalui įrengti, dovanojo norvegiškus kompiuterius Norsk Data su kompiuterių tinklo programine įranga kompiuterinio ryšio mazgui Vilniuje įrengti, paskyrė savo specialistą – Vidar Bjerkeland, talkinantį ryšių kanalo įrengimo darbams. 1991 metų birželio mėnesio gale numatyti darbai 1991 metų spalio 10 dieną buvo padaryti.

Kompiuterinio ryšio kanalas Lietuva – Internetas 1991 metų spalio 10 dieną oficialiai perduotas eksploatacijai. Šis faktas buvo patvirtintas tarpvalstybiniu protokolu, kurį Vilniuje, Matematikos ir informatikos institute pasirašė Norvegijos atstovas ir Lietuvos Respublikos ministras atsakingas už informatikos plėtrą Aleksandras Abišala.

Lietuvos ryšys su Internetu buvo įrengtas per tris su puse mėnesio.

LIETUVA - INTERNETAS ryšių kanalo mazgo, esančio Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institute Vilniuje, palydovinė antena ryšiui su Internetu palaikyti, įrengta ant Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pastato stogoLIETUVA - INTERNETAS ryšių kanalo mazgo, esančio Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institute Vilniuje, palydovinė antena ryšiui su Internetu palaikyti, įrengta ant Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pastato stogo

 

Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto darbuotojai prie Norvegijos padovanoto kompiuterio Norsk Data ryšiui LIETUVA – INTERNETAS palaikytiLietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto darbuotojai prie Norvegijos padovanoto kompiuterio Norsk Data ryšiui LIETUVA – INTERNETAS palaikyti. Iš kairės į dešinę: Bronius Samuolis, Kęstutis Lelys, Jonas Banys.

 

pirmoji elektroninė fotonuotrauka gauta Lietuvoje per Internetą.Ši nuotrauka yra pirmoji elektroninė fotonuotrauka gauta Lietuvoje per Internetą. Tai įvyko 1992 metų sausio mėnesį, kai iš Norvegijos, Oslo universiteto, Vidar Bjerkeland atsiuntė ją į Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institutą. Nuotrauka padaryta to laiko naujiena – elektroniniu fotoaparatu. Nuotrauką Vilniuje padarė Vidar Bjerkeland, kuris grįžęs į Norvegiją, iš Oslo universiteto atsiuntė Internetu ją į Vilnių. Nuotraukoje Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto darbuotojai. Iš kairės į dešinę: Laimutis Telksnys, Julius Sruogis, Petras Šulcas.

 

Interneto 25-mečio sukaktį plačiai nušvietė žiniasklaida, pateikiame nuorodas į straipsnius:
 

 

 

 

 

 

 

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku