LTU Patekote į pirmąjį lietuvišką domeną. Daugiau informacijos

2017 m. sukako 25 metai lietuviškiems interneto adresams, priklausantiems .lt domenui.

Pats „.lt“ domenas buvo įkurtas padedant Norvegijos vyriausybei Oslo universiteto prašymu 1992 m. birželio 3 d., o pirmoji svetainė su lietuvišku domenu „.lt“ buvo užregistruota 1993 m. vasario 26-ąją. Tai buvo Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto tinklalapis mii.lt:

1 pav. mii.lt

Po savaitės– 1993 m. kovo 5 d. buvo įregistruoti Kauno technologijos universiteto ir Vilniaus universiteto domenai www.ktu.lt ir www.vu.lt .

Pirmasis lietuviškas interneto tinklalapis registruotu mii.lt adresu buvo neris.mii.lt „Lithuanian HomePage“ („Lietuvos internetinis puslapis“) su pagrindine informacija anglų kalba apie Lietuvą; šio tinklalapio 1996 m. kopija Interneto saugykloje Archive.org (žr.: https://web.archive.org/web/19961121200120/http://neris.mii.lt:80/ ):

2 pav. neris.mii.lt 

Palyginimui priminsime, kad pasaulyje pirmieji įregistruoti tinklalapiai buvo Symbolics.com (1985 m. kovo 15 d.), BBN.com (1985 m. balandžio 24 d.) bei Think.com (1985 metų gegužės 24 d.). Tuo tarpu, šiuo metu populiariausi tinklalapiai registruoti vėliau: Google.com 1997 m. rugsėjo 15 d., Facebook.com – 2004 m. vasario 4 d., Youtube.com – 2005 m. vasario 14 d.

Dabartiniu metu pasaulyje yra registruota iš viso 340 milijonų domenų vardų (tame tarpe, su .com plėtiniu apie 160 mln.). Lietuviškų domenų yra registruota apie 190 tūkst.; nuo 2004 m. yra registruojami ir domenai su lietuviškais diakritiniais ženklais; šiuo metu tokių yra apie 1600.

Pirmasis registruotas lietuviškas internetinis adresas veikia iki šiol. Šią internetinę svetainę www.mii.lt ir toliau naudoja tas pats mokslinių tyrimų institutas, kuris nuo 2010 m. spalio 10 d. priklauso Vilniaus universitetui ir nuo 2018 m. sausio 1 d. – susijungęs su Matematikos ir informatikos fakultetu tapo VU Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų institutu.

Beje, Webometrics.com atliekamame pasaulio mokslinių tyrimų centrų internetinių svetainių palyginime (research.webometrics.info), svetainė www.mii.lt iki šiol yra tarp pirmaujančių Baltijos valstybėse; pagal matomumą ir dydį – yra pirma Lietuvoje (žr.: http://research.webometrics.info/en/Europe/Lithuania).

 


 

P.S. Tekstas iš 2020 m. vasario 8 d. 15min.lt straipsnio „Lietuviško interneto pradžia: kada atsirado .lt domenas ir koks puslapis jį gavo pirmas?“:

.lt – lietuviškas interneto domenas, kurį galima vadinti Lietuvos simboliu skaitmeninėje erdvėje. Tokiu domenu užsibaigiančius puslapius turi ir valdžios institucijos, ir verslai, ir tiesiog Lietuvos žmonės. Jį priimame kaip duotybę ir savaime suprantamą dalyką. Tačiau .lt egzistavo ne visada.

Informaciją apie lietuviškus interneto domenus suteikė Kauno technologijos universiteto (KTU) Interneto paslaugų centras DOMREG. Ši įstaiga yra pasauliniu mastu pripažintas .lt domeno administratorius. Domenui – beveik 30 metų Nacionalinio domeno istorija prasidėjo 1992 m. birželio 3 d., kai tuomet interneto administravimą pasauliniu mastu koordinavusi organizacija IANA (angl. Internet Assigned Numbers Authority) įkūrė .lt domeną. Pradžioje šis domenas buvo administruojamas ne iš Lietuvos – jo administravimas buvo deleguotas Oslo universitetui. Tiesa, pirmojo lietuviško interneto puslapio su .lt domenu dar reikėjo šiek tiek palaukti. 1993 m. vasario 26 d. – tai tiksli pirmojo lietuviško domeno registravimo data. Tada galima švęsti lietuviško interneto gimtadienį. Kaip nurodė KTU Interneto paslaugų centro atstovai, pats pirmasis registruotas .lt domenas buvo mii.lt, kurį 1993 m. vasario 26 d. įkūrė tuometinis Matematikos ir informatikos institutas. Domenas veikia ir dabar, tik vėliau instituto pavadinimas keitėsi, kai jis buvo prijungtas prie Vilniaus universiteto. Tad dabar naršyklėje suvedę www.mii.lt pasieksite Vilniaus universiteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto puslapį.

1994 m. .lt domeno administravimas iš Norvegijos persikėlė į Lietuvą – buvo deleguotas Kauno technologijos universiteto Skaičiavimo centrui. Šis KTU padalinys .lt domeną administruoja iki šiol, taigi jau 26 metus. Tiesa, padalinio pavadinimas per tą laiką keitėsi ne kartą: pradžioje jis vadinosi Skaičiavimo centru, po to – Informacinių technologijų plėtros instituto Interneto paslaugų skyriumi, vėliau – Informacinių technologijų departamento Interneto paslaugų centru, o nuo 2018 m. kovo 1 d. – Interneto paslaugų centru.

Pradinės domenų registravimo taisyklės, galiojusios pasauliniu mastu, labai ribojo domenų kūrimą, pvz., domenus galėjo turėti tik juridiniai asmenys, o domeno vardą turėjo sudaryti mažiausiai 3 simboliai. Be to, būta griežtų ribojimų dėl vietovardžių ir valstybių pavadinimų vartojimo. Vystantis internetui ir augant poreikiui, reikalavimai buvo palaipsniui liberalizuojami, pvz., 2000 m. atsisakyta draudimo turėti domenus fiziniams asmenims. 2007 m. įsigaliojo .lt domeno procedūrinis reglamentas, kuriuo panaikinti bet kokie apribojimai dėl dviejų simbolių domenų vardų, automatizuotas domenų įkūrimo ir valdymo procesas, tiksliau apibrėžti procedūrų atlikimo terminai.

 

Plačiau apie domeno atsiradimą galima pasiklausyti www.lrt.lt 2020-02-26 d. interviu su prof. Laimučiu Telksniu „Pirmojo lietuviško tinklalapio gimtadienis“.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku