Prof. Gintautas Dzemyda kartu su prof. Alvaro Richa
2025 m. balandžio 15–17 d. Florianopolyje (Brazilija) vyko 13-oji konferencija „WorldCist – World Conference on Information Systems and Technologies“ (https://worldcist.org/). Šiais metais kviestiniu pranešėju (angl. keynote speaker) konferencijoje buvo pakviestas dalyvauti Vilniaus universiteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto prof. Gintautas Dzemyda.
Būti kviestiniu pranešėju, tai svarbus mokslininko tarptautinio pripažinimo įrodymas, rodantis jo vykdomų tyrimų aktualumą ir indėlį į informacinių sistemų ir technologijų sritį. Tokie kvietimai dažnai apima visų dalyvavimo išlaidų padengimą: kelionės, apgyvendinimo ir konferencijos registracijos.
WorldCist konferencija yra kasmetinis mokslinis renginys, dažniausiai organizuojamas Europoje. Šių metų konferenciją surengė Federalinis Santa Catarinos universitetas (Brazilija) bendradarbiaudamas su Informacijos ir technologijų vadybos asociacija (ITMA, Portugalija) – nuolatiniu konferencijos organizatoriumi. ITMA, kiekvienais metais konferencijai pasirenka skirtingą miestą, glaudžiai bendradarbiauja su vietiniais universitetais, siekia išlaikyti aukštą akademinį renginio lygį.
Visų WorldCist konferencijų nuolatinis pirmininkas ir pagrindinis organizatorius yra prof. Álvaro Rocha, Lisabonos universiteto (Portugalija) profesorius. Šių metų konferencijos vieta – Brazilija – pasirinkta neatsitiktinai. Šalį su Portugalija sieja bendra oficiali kalba – portugalų, taip pat yra tiesioginiai skrydžiai iš Lisabonos į Florianopolį, kuriame vyko renginys.
Florianopolis – miestas pietų Brazilijoje, įsikūręs Santa Catarinos saloje. Tai Santa Catarinos valstijos sostinė, turinti daugiau nei pusę milijono gyventojų. Miestas garsėja savo informacinių technologijų sektoriumi – čia registruota per 27 tūkstančius IT įmonių. Florianopolis neretai vadinamas „Lotynų Amerikos Silicio slėniu“ ir „Startuolių nacionaline sostine“. Mieste taip pat veikia vienas žymiausių šalies universitetų – Federalinis Santa Catarinos universitetas, kuriame veikia daugiau nei 800 laboratorijų ir yra užregistruota per 500 patentų. Šis universitetas užima ketvirtą vietą tarp Brazilijos federalinių universitetų ir šeštą – tarp visų Lotynų Amerikos aukštųjų mokyklų, remiantis regioniniais reitingais.
Prof. Gintauto Dzemydo pranešimo tema buvo „Duomenų vizualizavimas ir dimensiškumo mažinimas – metodai, programinė įranga ir taikymai ekonomikoje“.
Pranešimas apima ir klasikinius sprendimus, ir grindžiamus dirbtiniu intelektu. Ypatingo auditorijos susidomėjimo sulaukė pranešimo dalis, skirta finansinių sukčiavimų aptikimui.
Pateikta medžiaga apibendrino daugelį metų vykdytus tyrimus, kuriuos prof. G. Dzemyda atliko kartu su sėkmingai disertacijas apsigynusiais ir dabar VU dirbančiais buvusiais doktorantais – dr. Jolita Bernatavičiene, prof. dr. Olga Kurasova, prof. Virginijumi Marcinkevičiumi, doc. dr. Viktoru Medvedevu, dr. Laura Ringiene, prof. Povilu Treigiu, bei kolega doc. dr. Martynu Sabaliausku. Taip pat pristatyti naujausi tyrimai, atliekami su dabartiniais doktorantais Modestu Motiejausku ir Dalia Breskuviene.
Žemiau pateikiamos nuotraukos, atspindinčios konferencijos atmosferą ir šilumą.
![]() |
![]() |